Atak DDoS (Distributed Denial of Service) to rodzaj cyberataku, który ma na celu uniemożliwienie korzystania z określonej usługi internetowej, serwera lub infrastruktury przez przeciążenie systemu ogromną ilością ruchu sieciowego. Atak taki jest zazwyczaj przeprowadzany przez rozproszoną sieć komputerów, zwaną botnetem, która jest kontrolowana przez napastnika. Każdy z tych zainfekowanych komputerów (tzw. „zombie”) wysyła duże ilości zapytań do celu, co prowadzi do przeciążenia serwera i uniemożliwia normalne funkcjonowanie usługi.

Rodzaje ataków DDoS obejmują:

  1. Ataki objętościowe: Celem jest zasypać stronę internetową lub serwer tak dużą ilością danych, że przepustowość łącza internetowego zostanie przekroczona. To może obejmować ataki typu UDP flood czy ICMP (ping) flood.
  2. Ataki na protokoły: Skupiają się na wykorzystaniu słabości w warstwie protokołu, na przykład TCP/IP. Do tego rodzaju ataków należą SYN floods, gdzie napastnik wysyła prośby o nawiązanie połączenia do serwera, ale nigdy go nie kończy, wyczerpując zasoby serwera.
  3. Ataki na aplikacje: Celem jest konkretna aplikacja lub usługa działająca na serwerze. Ataki te mogą polegać na wysyłaniu zapytań, które są szczególnie kosztowne w obsłudze dla serwera aplikacji, jak na przykład skomplikowane zapytania do bazy danych.

Jak się bronić przed atakami DDoS:

  • Redundancja: Rozproszenie zasobów po różnych geograficznie lokalizacjach może pomóc w zmniejszeniu skutków ataku.
  • Mitigacja ruchu: Użycie zaawansowanych systemów do filtrowania ruchu, które mogą rozpoznać i zablokować niepożądany ruch przed dotarciem do celu.
  • Ochrona na poziomie sieci: Dostawcy usług internetowych mogą często oferować usługi redukcji skutków DDoS, które mogą obejmować zarówno sprzętową jak i programową ochronę.
  • Elastyczność w skalowaniu: Korzystanie z chmury może zapewnić dodatkową przepustowość i zasoby obliczeniowe w razie wzmożonego zapotrzebowania podczas ataku.

Ataki DDoS mogą być bardzo szkodliwe i kosztowne dla organizacji, dlatego ważne jest, aby firmy były przygotowane na takie zagrożenia i stosowały odpowiednie środki bezpieczeństwa, aby minimalizować potencjalne szkody.

CYBER HELP

Jeżeli chcesz wprowadzić odpowiedni poziom bezpieczeństwa informacji, cyberbezpieczeństwa, ochrony danych osobowych lub podejrzewasz, że wystąpił w Twojej organizacji incydent, możesz się z nami skontaktować za pomocą niniejszego formularza kontaktowego lub telefonicznie.

Wszelkie informacje uzyskane mają charakter poufny.

ZGŁOŚ PROBLEM Z CYBERBEZPIECZEŃSTWEM