Ransomware, czyli oprogramowanie wymuszające okup, to rodzaj złośliwego oprogramowania, które blokuje dostęp do danych lub systemów komputerowych, a następnie żąda od ofiary zapłaty okupu w zamian za przywrócenie dostępu. Ataki ransomware mogą dotyczyć zarówno pojedynczych użytkowników, jak i dużych organizacji, w tym firm, szpitali czy instytucji rządowych.

Oto kilka charakterystycznych cech ransomware:

  1. Szyfrowanie danych: Najczęstszy rodzaj ransomware szyfruje pliki na zainfekowanym urządzeniu. Ofiara otrzymuje żądanie zapłaty, zazwyczaj w kryptowalucie, aby uniknąć śledzenia płatności. Klucz do odszyfrowania jest obiecany po otrzymaniu płatności.
  2. Bloker ekranu: Mniej zaawansowana forma ransomware, która nie szyfruje plików, ale blokuje dostęp do urządzenia, wyświetlając ekran z żądaniem okupu.
  3. Ransomware jako usługa (RaaS): To model biznesowy, w którym deweloperzy ransomware oferują swoje oprogramowanie jako usługę dla innych przestępców, którzy chcą przeprowadzić atak ransomware. Twórcy otrzymują procent z każdego okupu.

Metody infekcji:

Jak się bronić przed ransomware:

Działania te mogą znacznie zmniejszyć ryzyko infekcji ransomware oraz ograniczyć skutki ataku, jeśli do niego dojdzie.

CYBER HELP

Jeżeli chcesz wprowadzić odpowiedni poziom bezpieczeństwa informacji, cyberbezpieczeństwa, ochrony danych osobowych lub podejrzewasz, że wystąpił w Twojej organizacji incydent, możesz się z nami skontaktować za pomocą niniejszego formularza kontaktowego lub telefonicznie.

Wszelkie informacje uzyskane mają charakter poufny.

ZGŁOŚ PROBLEM Z CYBERBEZPIECZEŃSTWEM